Održan je prvi u nizu sastanaka Nacionalne kvalifikacijske platforme

U utorak, 21.03.23. održan je 1. sastanak Nacionalne kvalifikacijske platforme u okviru projekta CRO skills RELOAD te završna konferencija projekta „Consumer engagement in building renovation and renewable energy cooperatives for grassroot climate action (CONGREGATE)“.  

Projekt Congeregate, financiran programom European Climate Initiative (“EUKI”) 2020 od strane German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety (BMU), bavi se stavovima građana o energetskim obnovama višestambenih zgrada. Uz to, projektom se napravila usporedba višestambenih energetski obnovljenih i neobnovljenih zgrada u pogledu potrošnje energije, toplinske ugodnosti (temperatura i relativna vlažnost zraka), te kvalitete zraka (koncentracija CO2 te koncentracija hlapljivih organskih spojeva).

Projekt CRO skills RELOAD, financiran od strane programa LIFE, provode Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, REA-Sjever, Zajednica graditeljskih škola RH te Hrvatska obrtnička komora, a sam projekt predstavlja svojevrsni nastavak prethodna dva CROskills projekta.  Cilj ovog, posljednjeg u nizu CROskills projekata, jest putem analiza trenutnog stanja provjeriti učinak edukacija koje su se odvijale u prethodnim inačicama projekta te ponuditi nadogradnju Nacionalnih Smjernica za prevladavanje barijera, izazova i jaza u profesionalnim vještinama, kreiranih u ranijim CROskills projektima.

Sinergija ova dva projekta pokazana je odmah na početku, prezentacijama izv. prof. dr.sc. Bojana Milovanovića s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, g. Leona Lepuše iz tvrtke Idea to project, te gđe. Ive Fakin iz Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama.

Navedeni predavači u svojim su prezentacijama pokazali veličinu potrebe za energetskom obnovom zgrada za koju je pak potreban velik broj građevinskih radnika, obrazovanih u području tzv. zelenih i digitalnih vještina. Rezultati su pokazali da bi ispitanicima jedan do većih poticaja za investiranje u energetsku obnovu vlastitih zgrada bila garancija kvalitetne izvedbe radova. Problematikom trenutnog manjka radnika te potrebama njihovog obrazovanja za moderne metode i tehnologije bavi se upravo projekt CRO skills RELOAD.

Svrha Nacionalne kvalifikacijske platforme jest okupiti relevantne dionike iz sektora građevinarstva, energetike i obrazovanja kako bi zajednički definirali potrebe, prioritete i mjere vezane uz kvalifikacije radnika. Na 1. sastanku Platforme prezentirani su preliminarni rezultati analize trenutačnog stanja gdje su sljedeći predavači iznijeli podatke:

  • Matija Duić iz Hrvatske obrtničke komore dao je pregled rezultata provedene ankete među obrtnicima o temi kvalifikacija njihovih radnika te potrebama za daljnje obrazovanje
  • Snježana Erdeljac iz Zajednice građevinskih škola prezentirala je podatke prikupljene iz strukovnih škola o upisnim kvotama te broju učenika koji pohađaju obrazovne programe u području građevinarstva, strojarstva i elektrotehnike
  • Denis Premec iz REA Sjever iznio je podatke o budućim potrebama za energetske obnove zgrada s obzirom na njihovu starost, a u skladu s europskim direktivama
  • Ivana Carević s Građevinskog fakulteta dala je pregled broja kolegija na građevinarskim, strojarskim i elektrotehničkim fakultetima koji su tematikom povezani uz energetsku obnovu te je iznijela trendove pohađanja navedenih kolegija.

Posljednji dio događaja bio je rezerviran za grupni rad sudionika u kojem se odvijale rasprave o kontinuiranoj izobrazbi građevinskih radnika u energetskoj učinkovitosti te o potencijalnim  razlozima nedovoljnog broja kvalificiranih radnika u sektoru zgradarstva. Ovim putem zahvaljujemo se svim sudionicima na njihovom doprinosu jer su rasprave donijele niz kvalitetnih zaključaka koji će biti od velike koristi prilikom revidiranja Nacionalnih smjernica za prevladavanje barijera, izazova i jaza u profesionalnim vještinama.

Ovo je bio prvi u nizu sastanaka Nacionalne kvalifikacijske platforme, a budući sastanci će se održavati svaka 2 mjeseca do travnja 2024. Za kraj, pozivamo sve uključene u građevinski sektor da prate projekt CROskills i sudjeluju u budućim sastancima Nacionalne Kvalifikacijske Platforme kako bi se uz angažman svih dionika postigli pozitivni pomaci.

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)